جهان در آستانه رنسانس معرفتی

جهان در آستانه رنسانس معرفتی بازار مقاله: جهان امروز در عصر مدرنیته، عصر رسانه، عصر علم و فناوری، عصر فضا و تسخیر آسمان وعصر نظامات پولی و بانكی با تمام قدرت و ثروت در آستانه دگرگونی عظیمی قرار گرفته است.در طول تاریخ بشریت هیچ پدیده ای جهان شمول تر و فراگیرتر از كرونا كه بتواند ساختار كل مردم جهان را دستخوش تغییر و تحول كند و سبب دگرگونی و به هم ریختن محاسبات بشر باشد، رخ نداده است. ولی ویروس كرونا ناخواسته، پنهان و بسیار هوشمندانه آمده است تا تمام باورها، محاسبات، نظام ها و قدرت بشریت را در یك تغییر و دگرگونی و چالش عجیب قرار دهد. همین ویروس كه بنده از آن بعنوان یكی از جنود و لشگریان خدا تعبیر می كنم، بسیار زیبا آمده است تا از اراده، قدرت و شوكت پرودگار پرده برداری كند.

چه زیبا خداوند در قرآن فرموده است «هُوَ الَّذِی أَنزَلَ السَّكِینَةَ فِی قُلُوبِ الْمُؤْمِنِینَ لِیَزْدَادُوا إِیمَانًا مَّعَ إِیمَانِهِمْ وَلِلَّهِ جُنُودُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَكَانَ اللَّهُ عَلِیمًا حَكِیمًا» (سوره فتح آیه ۴) ﺍﻭﺳﺖ ﻛﻪ ﺁﺭﺍﻣﺶ ﺭﺍ ﺩﺭ ﺩﻝ ﻫﺎﻱ ﻣﺆﻣﻨﺎﻥ ﻧﺎﺯﻝ ﻛﺮﺩ، ﺗﺎ ﺍﻳﻤﺎنی ﺑﺮ ﺍﻳﻤﺎﻧﺸﺎﻥ بیافزاید ﻭ ﺳﭙﺎﻫﻴﺎﻥ ﺁﺳﻤﺎﻥ ﻭ ﺯﻣﻴﻦ ﻓﻘﻂ ﺩﺭ ﺳﻴﻄﺮﻩ ﻣﺎﻟﻜﻴّﺖ ﻭ ﻓﺮﻣﺎﻧﺮﻭﺍﻳی ﺧﺪﺍﺳﺖ ﻭ ﺧﺪﺍ ﻫﻤﻮﺍﺭﻩ ﺩﺍﻧﺎ ﻭ ﺣﻜﻴﻢ ﺍﺳﺖ.

بله باید اذعان كرد این ویروس یكی از لشگریان خداوند است و به همین جهت می توان گفت ویروس كرونا بالاتر از تمام رویدادهای جهان هستی همچون ظهور پیامبران و رنسانس در اروپا است. این ویروس قدرت و قابلیت ویژه ای دارد كه تمام مردم جهان را در پرتو یك تحول و آزمون و دگرگونی قرار دهد.

از آنجا كه خداوند تمام تحولات جهان را تحت اراده و مشیت خود معرفی كرده است و قرآن در آیات مختلفی نكاتی را پیرامون بلاها، مصیبت ها و رویدادهای جهانی بیان كرده است باید این ویروس را یكی از جلوه های قدرت نمایی پروردگار در مقابل تمام ادعاهای جامعه بشری قرار داد. برای اینكه بشر در عصر حاضر بیش از هر زمانی مست شهوت، قدرت و ثروت شده بود و نیازمند به تلنگری بود كه به خود بیایید. پس باید اعتراف كرد این بیماری وسیله ای شده كه حكایت از قدرت و شوكت الهی برای تغییر در نظام زیست مردمان در روی كره زمین نماید

البته اصولا باید پذیرفت نظام جهان برای رشد و تعالی انسان ها بر مدار آزمون و مبتلاشدن طراحی شده است كه در این خصوص در آیه ۱۵۵ بقره خداوند فرموده است «وَلَنَبْلُوَنَّكُم بِشَیْءٍ مِّنَ الْخَوْفِ وَالْجُوعِ وَنَقْصٍ مِّنَ الْأَمْوَالِ وَالْأَنفُسِ وَالثَّمَرَاتِ وَبَشِّرِ الصَّابِرِینَ» ﻭ بی ﺗﺮﺩﻳﺪ ﺷﻤﺎ ﺭﺍ ﺑﻪ ﭼﻴﺰﻱ ﺍﻧﺪﻙ ﺍﺯ ﺗﺮﺱ ﻭ ﮔﺮﺳﻨﮕی ﻭ ﻛﺎﻫﺶ ﺑﺨﺸی ﺍﺯ ﺍﻣﻮﺍﻝ ﻭ ﻛﺴﺎﻥ ﻭ محصولات [ﻧﺒﺎﺗی ﻳﺎ ﺛﻤﺮﺍﺕ ﺑﺎﻍ ﺯﻧﺪﮔی ﺍﺯ ﺯﻥ ﻭ ﻓﺮﺯﻧﺪ] ﺁﺯﻣﺎﻳﺶ ﻣﻰ ﻛﻨﻴﻢ ﻭ ﺻﺒﺮﻛﻨﻨﺪﮔﺎﻥ ﺭﺍ ﺑﺸﺎﺭﺕ ﺩﻩ.

به همین دلیل ویروس كرونا هنوز چند ماه نیامده، بسیار دقیق و توانمند تمام معادلات و محاسبات نوع بشر را تغییر داده و جامعه انسانی در گستره جهانی در كمترین زمان متحول كرده است. پس مراودات اجتماعی و بهره مندی از نعمت ها و امكانات جهان مادی را به چالش كشیده است.

این ویروس نامرئی، كوچك و ظریف آنچنان قدرتمند و سریع تمام قدرت، ثروت، امكانات و خواسته های جهان بشریت را به تمسخر گرفته است و با زبان بی زبانی به انسان می فهماند كه جهان مادی و نظام ماتریالیسم و سرمایه داری نه با بمب اتم و قدرت نظامی یا با ثروت، كودتا و سیاست بلكه با یك ویروس دگرگون شد و عملا ساختار مردم جهان به هم ریخت. بازارها، شركت ها، بانك ها، نظام های پولی و مالی و همه قدرت ها در یك تحول عظیم، ركود، ورشكستگی و آشفتگی قرار گرفته اند.

این ویروس چند ماه دیگر از دنیا ریشه كن خواهد شد؛ برای اینكه بشر امروز قدرت دارد كه بتواند خودش را حفظ كند. هرچند با كشتار عظیم و بیماری میلیون ها نفر این رخداد شكل بگیرد ولی دنیای بعد از كرونا دنیای دیگری خواهد بود. جهانی كه در آن هم امور مادی و دنیایی دگرگون می شود و هم امور دینی و مذهبی و معرفتی.

جهان بعد از كرونا اساسا از نظر قدرت مادی، ثروت و... با افت و ركود شدیدی مواجه می باشد و چند میلیارد نفر زندگی و ثروتشان با شكست و ركود مواجه خواهد شد ولی در مقابل میلیاردها نفر از یك طرف متوجه معنویت، ایمان، اخلاق و بازبینی در خود می شوند و از جانب دیگر از جهل و خرافات و تعصبات دروغین و غلط مذاهب انحرافی و مدعیان مذهبی نجات می یابد. برای اینكه بیشتر ادیان و مذاهب جهان در وضعیت تحریف و خرافات قرار دارد.

جهان بعد از كرونا جهان دیگری خواهد شد. جهانی كه نظام و اقلیت های جهان در آن متحول و دگرگون می شود و جهان مادی و دولت ها و مردم عملا ضرر و زیان فراوانی می بینند و بیكاری و شكست بنگاه های مالی و سقوط سهام های فراوانی در سطح وسیع و فراگیر می شود؛ اما در مقابل، جهانی است كه تمام جامعه بشری به ناتوانی و سستی قدرت خود واقف می گردد.

جهان پساكرونا جهانی معنوی تر و ایمان مدارتر خواهد بود. چنین جهانی بطور طبیعی در مسیری قرار می گیرد كه به توحید، ایمان، معنویت و زیست انسانی بهتری برسد. البته باید با عقلانیت و فرهنگ صحیح و بر اساس اصول و مبانی قرآن كریم عمل شود؛ ضمن اینكه باید از آیین و مناسك مذهبی در راه صحیح و غیرخرافی بهره گیری كرد. برای اینكه جامعه معنوی و دینی اخلاق مدار بر اساس ارزش های انسانی وضعیت بهتری خواهد داشت.

در جهان پساكرونا انسان به خاطر قدرت، رسانه، شهرت، ثروت نمی تواند ادعای خدایی كند و مدعیان دروغین خدا و پیامبران رسوا و خوار می شوند اما در مقابل، ایمان معنوی و اخلاق مداری و ارزش های متعالی انسان شكوفاتر می شود.

جهان بعد از كرونا جهانی زیباتر و جذابتر و بهتر خواهد شد. برای اینكه عموم مردم به راحتی فهمیدند كوچكترین نعمت ها و امكانات و داشتن سلامت، لطمه ها و اتفاقات اولیه بسیار با اهمیت تر از پول و ثروت و منابع مادی دنیاست. پس باید باور داشته باشیم كه جهان بعد از كرونا یك جهان دیگر خواهد بود؛ جهانی كه در یك رنسانس مذهبی و مادی قرار می گیرد و در راه یك پروسه ایمانی بهتر قرار خواهد گرفت.منبع:

1399/01/07
22:44:41
5.0 / 5
3364
تگهای خبر: آزمون , شركت , علم , فرم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی