خلط مبحث در امر به معروف

خلط مبحث در امر به معروف به گزارش بازار مقاله مگر می شود اهل امر به معروف باشی بعد ضرب و شتم هم بكنی. چرا؟ كجای كار خلط مبحث شده كه امر به معروف شده دعوا و كتك كاری. شاید برخی ترجمان آتش به اختیار را درست درك نكرده اند.انتشار ویدئویی از یك دوربین مدار بسته در تهران كه در آن مردی به زن عابری حمله می كند، خیلی زود در فضای مجازی دست به دست شد. هر چند فیلم انتشار یافته صدا ندارد، اما گفته می شود درگیری مرد با زن به علت مداخله وی در پوشش زن بوده كه احیانا به بهانه امر به معروف صورت گرفته است.

اما سوال اینجاست كه تعرض با رفتاری نابه هنجار به زن ایرانی در كجای امر به معروف آمده است؟ یا كجای فرمانِ آتش به اختیارِ رهبر معظم انقلاب؟ مگر می شود این گونه رفتارها را با قصدی غیر از بیمار بودن فرد یا اهداف شخصی توجیه كرد.

البته و حتما در تمام دنیا و در اعصار مختلف خوبی و بدی در كنار هم وجود داشته، اما اینكه به بهانه یك فریضه الهی و فرمان شرعی طوری رفتار نماییم كه علاوه بر تشویش اذهان عمومی، به یك زن تخطی شود، در هیچ كجای این كره زمین و هیچ مرام و مسلكی تایید نشده است.

همان طور كه در دین و آیین ما بر امر به معروف و نهی از منكر اشاره شده است، دوری از افراط و تفریط هم مورد تاكید بوده و است ازاین رو تعادل در درك و فهم این دو مبحث و تمیز دادن آنها از یكدیگر به نظر می آید برای این افراد باید بیشتر از پیش مورد تاكید و گوشزد قرار گیرد.

حتما امر به معروف كردن خوب است و در دین ما به آن تاكید بسیار شده است. حتما مهربانی و محبت به هم ‎نوع هم خوب است. ما انسان ها همه دانشمندیم چون می دانیم دروغ، ریا، حسد، ظلم و خیلی چیزهای دیگر بَد است. و باز می دانیم محبت، دوستی، مهربانی، حمایت و كمك به یكدیگر خوب است. پس چطور می شود كه گاهی می بینیم برخی در نهایت شقاوت رفتار غیرمدنی و گاها غیرانسانی انجام می دهند؟

حالا در این روزهای سخت و در زمان حضور میهمان ناخوانده كرونا در كشور، برخی ماسك و الكل احتكار می كنند، برخی هم ماسك دوختند و الكل ساختند و مجانی توزیع كردند. یعنی؛ این كجا و آن كجا.

واكنش مسوولان

البته پس از انتشار این فیلم مسئولان امر هم واكنش هایی داشته اند. مثلا سردار حمید هداوند جانشین فرمانده انتظامی تهران بزرگ درباره این مورد گفته كه هیج فردی حق ندارد به صورت سرخود و اینچنین نابه هنجار به بانوان تعرض كند و حتما در صورت شكایت، این مورد پیگیری خواهد شد.

محمدصالح مفتاح، معاون ستاد امر به معروف و نهی از منكر هم در واكنش به این مورد در حساب كاربری خود در توییتر نوشته كه در فضای مجازی كلیپی به اسم امر به معروف پخش شده كه یك مرد با یك خانم درگیر شده و او را می زند. اساسا چنین رفتاری غلط و مخالف قانون و شرع است. كسی حق ندارد به اسم نهی از منكر توهین یا تمسخر یا ضرب و جرح كند.


1398/12/23
15:18:25
5.0 / 5
3785
تگهای خبر: دانشمند , دوربین , فرم , فضا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی