وضعیت تئاتر شهرستان ها سخت هست اما بحرانی نیست

وضعیت تئاتر شهرستان ها سخت هست اما بحرانی نیست به گزارش بازار مقاله كارگردان و نمایشنامه نویس تئاتر اظهار داشت: در عرصه هنرهای نمایش در شهرستان ها مشكلاتی داریم اما با وضعیت بحرانی مواجه نیستیم.


عمادالدین رجب لو هنرمند تئاتر گرگان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا تصریح كرد: در شهرستان ها به اندازه تهران بعنوان پایتخت امكانات نیست اما در استان گلستان با وجود تمام مشكلات، وضعیت نامناسبی وجود ندارد البته به این مفهوم نیست كه در شهرستان ها و استان های دیگر هم همین شرایط وجود داشته باشد.
وی با اشاره به اینكه بعنوان مثال مشكل سالن اجرا نداریم خاطرنشان كرد: كیفیت آنرا نمی توان ایده آل ارزیابی كرد اما سالنی است كه می توانیم آثار خویش را تمرین نماییم.
كارگردان نمایش متساوی الساقین تصریح كرد: البته همین سالن هم مشكلات زمانی دارد به این معنا كه به علت حجم متقاضیان گاهی فرصت تمرین بسیار محدود می شود.
وی با اشاره به اینكه در بخش تولید آثار مشكلات بیشتری برای شهرستان ها وجود دارد اظهار داشت: روند تولید یك نمایش باید حمایتی باشد؛ یكی از شاخه های این حمایت مالی است اما بخش دیگری از حمایت می تواند آسان كردن روند تولید باشد تا هنرمندان به مشكل برنخورند.
رجب لو با تاكید بر اینكه برای تولید مبلغی نیاز داریم حتی اگر ناچیز باشد تصریح كرد: من در تهران تئاتر كار كرده ام اما به شهرستان خودم برگشتم تا ادامه فعالیت بدهم چونكه این را بهتر می دانم كه در استان خودم تولیدی را انجام دهم و بنابراین باید حمایت های پیش تولید آثار قوی تر بشود.
وی اضافه كرد: در شهرستان انتخاب بازیگر هم به آسانی صورت نمی گیرد چون تعداد محدودی هنرمند وجود دارند كه همان ها هم امكان داشتن قرارداد با نمایش دیگری را دارند. این هنرمند گرگانی تصریح كرد: مشكلات سخت افزاری هم وجود دارد اما شرایط تئاتر شهرستان در بحران قرار نداد و اثر خوب با هنرمندان محدود بدون حاشیه تولید می شود و با تمرین و ممارست به جشنواره ها همچون تئاتر فجر راه پیدا می كنند.
رقابت با جشنواره تئاتر فجر سخت است
رجب لو با اشاره به اینكه خیلی از جشنواره های خصوصی با هدف رقابت با جشنواره تئاتر فجر برگزار می گردند تصریح كرد: بیشتر رویدادهای تئاتری كشور قصد جایگزینی با جشنواره تئاتر فجر را دارند یا می خواهند در سطح این رویداد برگزار شوند اما تابحال این اتفاق رخ نداده است.
وی اضافه كرد: خیلی از این جشنواره ها حتی پس از چند دوره برگزاری به حال خود رها شده اند نامی از آنها باقی نمانده است و یا حتی توانایی معرفی برگزیدگان خویش را به جشنواره تئاتر فجر ندارند.
وی با اشاره به اینكه در جشنواره تئاتر هامون هم با حضور چهره های سینمایی تلاش هایی شد تا رنگ و لعابی به آن داده شود تصریح كرد: معتقد نیستم كه این جشنواره هم بتواند رقابتی با جشنواره تئاتر فجر داشته باشد؛ البته شاید هم موفقیت آمیز باشد.
وی تصریح كرد: موافق حذف جشنواره تئاتر فجر و جایگزینی آن با یك رویداد خصوصی نیستم.
رجب لو در سی و هشتمین جشنواره تئاتر فجر نمایش متساوی الساقین را در بخش رقابتی به صحنه برده بود و توانست لوح تقدیر بخش نمایشنامه نویسی را به دست آورد.
این نمایش بخشی از مشكلات مدارس را در یك كلاس درس با چند دانش آموز بیان می كند.


1398/12/05
14:37:39
5.0 / 5
3999
تگهای خبر: جشنواره , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی