وقف هایی با عطر یاس نبوی

وقف هایی با عطر یاس نبوی به گزارش بازار مقاله وقف فاطمی یكی از انواع وقف رایج در كشور ما است كه آثار و خیرات آن به بركت حضرت فاطمه زهرا (س) نه فقط برای عزاداری كه در حوزه های مختلف جاری و ساری است.


نیك اندیشانی در خراسان جنوبی با وقف اموال خود به زنده ماندن فرهنگ فاطمی كمك كرده اند كه چنین موقوفاتی هر سال در روزهای فاطمیه جای جای استان را به عطر یاس نبوی معطر می كند.
از آنجائیكه وقف یك ظرفیت دینی گسترده در جهت ترویج شعائر اسلامی و انفاق به حساب می آید بنابراین در كنار موقوفاتی با نیت عزاداری برای امام حسین (ع) و سایر ائمه اطهار، وقف های فاطمی هم جایگاه ویژه ای بین مردم دارد.

خیلی از روستاها و مناطق محروم در این استان موقوفاتی برای عزاداری خاندان دارند كه اگر این موقوفات نبود چه بسا عزاداری ها این همه سال و هر سال باشكوه تر ادامه پیدا نمی كرد.
همچنین اغلب این وقف ها توسط بانوان انجام می شود كه نشان از توجه این قشر به مقوله وقف و حضرت فاطمه زهرا (س) دارد.
یكی از موقوفات بزرگ فاطمی در استان خراسان جنوبی موقوفه حاج میرزا محمدباقرخان عمادالملك است كه واقف آنرا سال ۱۳۰۰ هجری قمری در شهرستان طبس وقف كرد.
متولی این موقوفه با اشاره به وجود ۶۲ نوع نیت در وقف نامه حاج میرزا باقرخان به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: یكی از این نیات تعزیه برای حضرت زهرا (س) است كه هر سال شب شهادت این بانوی بزرگ اسلام در محل حسینیه واقف در شهر طبس برگزار می گردد.
محمدعلی نجد شیبانی كه از سال ۹۲ متولی این موقوفه است افزود: از زمانی كه واقف، این نیت را در وقف نامه ثبت كرده همواره توسط متولیان مختلف اجرای نیت شده و زمان و مكان آن هم مشخص است.
وی اظهار داشت: در شب شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) از محل درآمد موقوفه مراسم باشكوهی برگزار و عزاداران تغذیه هم می شوند.
این متولی موقوفه با اشاره به اینكه سخنرانی در مراسم عزاداری با محوریت ولایتمداری و فضایل اخلاقی حضرت زهرا است اظهار داشت: در كنار این مورد به بحث بركات وقف هم همواره توجه كرده ایم و سفارش شده كه بركات این موقوفه برای مردم بازگو شود.
وی تصریح كرد: موقوفه حاج میرزا محمدباقرخان عماد الملك شامل زمین، آب و اراضی، واحد تجاری و مسكونی است كه به صورت وقف عام به ثبت رسیده و پس از گذشت سال ها هنوز بركات آن موجود است.
۷۴ وقف فاطمی در خراسان جنوبی
معاون امور فرهنگی اداره كل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی هم اظهار داشت: تعداد موقوفات در رابطه با ایام فاطمیه در خراسان جنوبی ۷۴ مورد بوده كه عمده آن وقف بر عزاداری است.

حجت الاسلام اسماعیل مختاری تصریح كرد: از این تعداد متولی ۶۰ موقوفه ادارات اوقاف و امور خیریه شهرستان ها هستند و تولیت ۱۴ موقوفه با اشخاص حقیقی بوده كه واقف در زمان وقف در وقف نامه قید كرده است.

وی با اشاره به نمونه ای از موقوفات فاطمی در استان اظهار داشت: اغلب این وقف ها توسط بانوان نیك اندیش انجام می شود كه نشان از توجه بانوان به مقوله مهم وقف دارد.

معاون امور فرهنگی اداره كل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی افزود: بانو فاطمه توسلی از واقفان شهرستان بشرویه در سال ۶۳ هجری قمری یك فنجان و نیم آب از قنات بشرویه، یك فنجان و نیم آب از علی آباد و نصرت آباد را به همراه قطعه زمینی وقف كرده تا هر سال به مدت پنج روز در روزهای فاطمیه تعزیه برگزار گردد.

وی اظهار داشت: بانوی دیگری به نام بی بی سیده موسوی ۲۰ فنجان آب از نهرهای كرند را در سال ۶۶ هجری شمسی با نیت عزاداری در روزهای فاطمیه وقف كرده كه مشابه همه وقف های قدیمی همچنان از سال های دور تابحال اجرای نیت می ‍شود.

مختاری با تاكید بر ضرورت تقویت وقف با مبحث فاطمیه اضافه كرد: بنا به سفارش مقام معظم رهبری فاطمیه را باید عاشورایی برگزار نماییم چونكه اهمیت این ایام بسیار زیاد است.

وی بیان نمود: ایام فاطمیه فرصتی است تا عزاداران زندگی و سیره عملی حضرت زهرا (س) را پیشه و الگوی خود قرار دهند كه برای احیای عزاداری در این ایام واقفان نیك اندیش نیاتی را به ثبت رسانده اند.

وی با اشاره به اینكه بعضی از وقف های خراسان جنوبی با نیت تعزیه در روزهای فاطمیه است اظهار داشت: این موقوفات در شهرستان های مختلف به ثبت رسیده اند و هر سال طبق وقف نامه اجرای نیت می شود.
سوگواره یاس نبوی فرصتی برای ترویج وقف فاطمی
مدیركل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی هم اجرای طرح سوگواره یاس نبوی را در ۵۱ بقعه متبركه استان خاطرنشان كرد و اظهار داشت: این طرح از آغاز هفته جاری در بقاع متبركه شاخص استان آغاز شد كه تكریم و بزرگداشت مقام و منزلت حضرت فاطمه زهرا (س) محور اصلی این سوگواره است.

حجت الاسلام پرویز بخشی پور یكی از برنامه های این سوگواره را ترویج فرهنگ وقف عنوان نمود و اضافه كرد: امیدواریم موقوفات فاطمی رشد و گسترش بیشتری پیدا كند تا به شكلی احیاگر وقف فاطمی باشیم.

وی اظهار داشت: هدف از اجرای سوگواره یاس نبوی ترویج فضایل، سیره فاطمی و اقامه عزای حضرت زهرا (س) در سطح بقاع متبركه بوده اما با كمك وقف توانسته ایم بر غنای این مجالس عزاداری بیافزاییم به صورتی كه با اجرای نیات واقفان آیین های پرشوری همه سال برگزار می گردد.

مدیركل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی بیان نمود: موقوفه هایی كه نیت آن عزاداری ایام فاطمیه بوده را می توان ضامن ماندگار شدن شعائر حضرت زهرا (س) و خاندان دانست و سبب ترویج آموزه های اسلامی و مكارم اخلاقی در جامعه بخصوص برای خانواده ها می شود.


1398/11/10
23:33:30
5.0 / 5
4817
تگهای خبر: سفارش , فضا , قطعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی