كشف نحوه صدمه دیدن مغز به دلیل رادیوتراپی سرطان

كشف نحوه صدمه دیدن مغز به دلیل رادیوتراپی سرطان به گزارش بازار مقاله نتایج بررسی های جدید محققان دانشگاه راچستر نشان داده است كه چگونه رادیوتراپی با هدف درمان بیماری سرطان در عمل به سلولهای مغز انسان صدمه می زند.به گزارش بازار مقاله به نقل از نیواطلس، رادیوتراپی با اینكه به نابودی تومورهای سرطانی كمك می نماید، اما می تواند توانایی های شناختی بیماران را هم تضعیف كند و زندگی این افراد را گرفتار چالش كند.
كشف نحوه صدمه زدن رادیوتراپی به توانایی های شناختی انسان به محققان كمك می نماید تا از مغز بهتر در مقابل چنین صدمه هایی حفاظت كنند و بتوانند درمان بیماری سرطان را به شكلی دقیق تر انجام دهند.
هر سال تنها در امریكا نزدیك به ۲۵ هزار نفر گرفتار تومورهای مغزی و مجبور به رادیوتراپی می شوند. اما ۸۰ درصد از این بیماران به همین علت توانایی های شناختی مغزی خویش را تا حدی از دست می دهند.
بر همین اساس رادیوتراپی منجر به فعال شدن برخی سلول های ایمنی مغز معروف به میكروگلیا می شود.
این فعالیت به دلیل نابود كردن سیناپس هایی كه نورون ها را به هم وصل می كند، به سلامت مغز صدمه می زند. فعالیت مورد اشاره همینطور تداوم عملكرد صحیح برخی غشای مهم مغز كه فعالیت صحیح سلسله اعصاب مغزی را تضمین می نماید، ناممكن می كند.
پژوهشگران امیدوارند با پی بردن به اختلالات ناشی از رادیوتراپی بتوانند راهی برای پیشگیری از وقوع این مشكل بیابند.

1398/09/29
19:29:57
5.0 / 5
4624
تگهای خبر: پژوهش , دانشگاه , سلول , كشف
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی