دكتر قرایی مقدم:

مستند رنج زیر پوست فیلم كاملا تربیتی و آموزشی است

مستند رنج زیر پوست فیلم كاملا تربیتی و آموزشی است به گزارش بازار مقاله امان الله قرایی مقدم، جامعه شناس اعتقاد دارد فیلم مستند «رنج زیر پوست» ساخته محسن جعفری راد كه به رفتارهای خشونت بار و تبعات آن در خانواده ها می پردازد فیلمی كاملا تربیتی است و پخش آن از سیما و سینما می تواند در تغییر این رفتارها موثر باشد.


سیزدهمین جشنواره بین المللی مستند ایران، سینماحقیقت از ۱۸ تا ۲۵ آبان در پردیس سینمایی چارسو بعنوان كاخ اصلی جشنواره و موزه سینما به دبیری محمد حمیدی مقدم برپاست. فیلم مستند هفتادوپنج دقیقه ای رنج زیر پوست ساخته محسن جعفری راد و به تهیه كنندگی مهدی مطهر كه در بخش مسابقه ملی این جشنواره به نمایش درآمد، جسورانه به ستم های یك پدر سالار برهمسر و فرزندانش پرداخته است، برای نخستین بار در جشنواره سینماحقیقت به نمایش درآمد.
امان اله قرایی مقدم استاد دانشگاه شهید بهشتی و جامعه شناس در گفتگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا پیرامون این فیلم اظهار داشت: فیلم به لحاظ اتنولوژی و مردم شناسی فرهنگی فیلم خوبی بود كه جنبه آموزشی، تربیتی و پرورشی آن می تواند برای خانواده ها و بخصوص نوجوانان مورد توجه قرار گیرد.
وی با تاكید بر تاثیرات واقع گرایانه فیلم، افزود: از آن جا كه فیلم واقعی است، لاجرم بردل می نشیند و بخشی از جامعه پدرسالاری را كه بخصوص در نسل گذشته ایران و بین سالمندان وجود داشته به تصویر می كشد.
این جامعه شناس با پرداختن به مشكلات چند همسری مردان تصریح كرد: با عنایت به اینكه این روزها بحث چند همسری مردان مطرح است، یكی از نكات برجسته فیلم به شكلی واكاوی معضلاتی است كه چندهمسری مردان به وجود می آورد و فیلم با نگاهی معترضانه به این مسئله آنرا زیرسوال برده است.
موضوعات اجتماعی مورد توجه ادیان الهی در مستند رنج زیر پوست
وی در ارزیابی تداخل مسائل اجتماعی و اخلاقی با مباحث دینی و اعتقادی در فیلم متذكر شد: همچون آنها بحث خودكشی است كه در فیلم به آن پرداخته شده است و با عنایت به حرام بودن خودكشی در دین اسلام و با عنایت به روایاتی كه گفته شده اگر كسی خودش را بكشد حق ندارند او را در قبرستان مسلمانان دفن كنند، ازاین رو آمار میزان خودكشی در كشورهای اسلامی به مراتب كمتر از سایر كشورهاست. احترام متقابل والدین و فرزندان به یكدیگر، مسئله طلاق و قتل نفس، مهربانی و پرهیز از خشونت از نكات بارز این مستند است كه همگی آنها موضوعات اجتماعی مورد توجه در ادیان الهی همچون دین اسلام هستند.
قرایی مقدم اضافه كرد: همین اخلاقیات، ترحم، تربیت دینی و باورهای اعتقادی است كه باعث می شود فرزندان پرتعداد خانواده كه هر یك به شكلی مورد آزار و اذیت پدر خانواده قرار گرفته اند در نهایت او را می بخشند و از او نگهداری می كنند.
وی با تاكید بر نقش تربیت در شكل گیری خلقیات و رفتارهای اجتماعی هرفردی، توضیح داد: رنج زیر پوست با اشاره درست به گذشته پدر خانواده در بخشی از فیلم، یادآور می شود كه او هم گذشته خوب و خانواده خوبی را تجربه نكرده و شاهد رفتارهای خشونت بار پدر و برادر بزرگترش در خانواده بوده است كه همین رفتار های خانواده وی در آینده برروی رفتارها و اخلاق نامناسب خودش تأثیر گذار بوده است و اینگونه نمود می یابد.
افزایش آگاهی در جامعه توسط اقدامات فرهنگی و آموزشی
این استاد دانشگاه به قابلیت های فیلم برای واكاوی های بیشتر پرداخت و عنوان كرد: با عنایت به ساختار كلی و مسائل مختلفی كه در فیلم وجود دارد باید از جهات مختلف بررسی شود؛ بعنوان مثال طی بررسی های به عمل آمده از فرار دختران از خانه، همین كتك زدن های پدر، ناسزا شنیدن ها و فشارهای مختلف روحی و جسمی از جانب معمولا پدران خانواده است. همین مسئله در امتداد منجر به بروز مشكلاتی بیشتر برای خود دختران و در نهایت جامعه می شود.
وی در پاسخ به این سؤال كه چگونه می توان از بروز چنین رفتارهایی در خانواده ها جلوگیری كرد، تصریح كرد: افزایش آگاهی در جامعه توسط برخی اقدامات فرهنگی و آموزشی یكی از آن هاست كه مستند رنج زیر پوست توانسته به شكلی از عهده آن برآید. به عقیده من با پخش این فیلم در فضاهای مختلف و در تلویزیون می توان به شكلی به اعضای خانواده آموزش داد وتاثیرات منفی رفتارهای متكبرانه را گوشزد كرد.
سیزدهمین و جشنواره بین المللی سینماحقیقت در بخش مسابقه ملی شامل ۶۲ فیلم است. از این تعداد ۲۷ فیلم به گونه مستند كوتاه، ۱۵ فیلم به گونه مستند نیمه بلند و ۲۰ فیلم به گونه مستند بلند اختصاص دارند كه كامران شیردل، یونس شكرخواه، سیف الله صمدیان، پیروز كلانتری، حبیب احمدزاده، محمدحسین مهدویان و مونا زندی داوری برای انتخاب برترین مستندها را در این بخش به عهده دارند.
همچنین در بخش مسابقه بین الملل امسال كه حدود شش هزار فیلم از بیشتر از ۱۰۰ كشور جهان متقاضی شركت در آن بوده اند، ۵۴ فیلم در ۷ بخش مسابقه و غیررقابتی پذیرفته شده اند. زلاتینكا روسوا، كارول پیشاروك و مهرداد اسكویی داوران این بخش هستند. زلاتینا روسوا، كارول پیشاروك و مهرداد اسكویی داوران این بخش هستند. در بخش مسابقه بین الملل به تفكیك ۸ مستند كوتاه، ۸ مستند نیمه بلند و ۸ مستند بلند نمایش دارند. همینطور نمایش های ویژه ۸ فیلم و پرتره شامل ۸ فیلم می شود.
جایزه شهید آوینی ویژه نمایش و تقدیر از فیلم های مستند منتخب حوزه انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و مقاومت در منطقه هم برای ششمین سال متوالی، بعنوان بخش ویژه جشنواره بین المللی سینماحقیقت برگزار می گردد و امسال ۲۹ فیلم در آن شركت دارند و داوری این بخش به عهده محمدمهدی طباطبایی نژاد، مسعود فراستی و مهدی قربان پور است.


1398/09/25
20:33:07
5.0 / 5
4341
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی