در جهاد دانشگاهی علوم پزشكی شهید بهشتی؛

نشست تخصصی سلامت سالمندی انجام شد

نشست تخصصی سلامت سالمندی انجام شد بازار مقاله: نشست تخصصی سلامت سالمندی همزمان با نهم مهرماه روز جهانی سالمند در جهاد دانشگاهی علوم پزشكی شهید بهشتی اجرا شد.


به گزارش بازار مقاله به نقل از جهاد دانشگاهی علوم پزشكی شهید بهشتی، علیرضا بهرامی در نشست تخصصی سلامت سالمندی كه با حضور اعضای هیئت علمی و دانشجویان حوزه سالمندی برگزار شد، با اشاره به اهمیت برنامه ریزی و سیاستگذاری برای حوزه سالمندی، گفت: جهاد دانشگاهی بعنوان نهادی مساله محور، همواره به دنبال حل مسائل و چالش های موجود در جامعه است و در همین راستا، بحث سالمندی و سالمند شدن جامعه نیز از مسائلی است كه باید از همین امروز برای آن برنامه ریزی نماییم.
رئیس جهاد دانشگاهی علوم پزشكی شهید بهشتی با اشاره به بحث سالمندی بعنوان یكی از ۵ ابرچالش های جامعه در ۲۰ سال آینده، عنوان كرد: اگر از همین امروز به فكر نباشیم، مساله سالمندی نیز مانند سایر چالش ها، بدون چاره مناسب باقی می ماند.
وی با اشاره به فعالیت جهاد دانشگاهی علوم پزشكی شهید بهشتی در ابعاد آموزشی، پژوهشی و درمان حوزه سالمندی، اشاره كرد: همین طور جهاد دانشگاهی با عنایت به پتانسیل بالا در حوزه رسانه، جهت برگزاری سلسله نشست های تخصصی در امتداد مسائل حوزه سالمندی و تغییر نگرش و دیدگاه جامعه به مقوله سالمندی برنامه ریزی كرده و امیدواریم بتوانیم در این راستا منشأ اثر بوده و قدم های خوبی برداریم.
بهرامی با اشاره به اینكه امروز حدود ۷ میلیون سالمند داریم، اظهار داشت: این رقم در سال ۱۴۲۰ به بیشتر از ۲۶ میلیون نفر افزایش می یابد كه برنامه ریزی و سیاستگذاری مناسبی را می طلبد. از جانب دیگر امروز میانگین ۵ نفر در اطراف هر سالمند وجود دارد كه این رقم در آینده به ۱.۲ كاسته می شود، در نتیجه باید برای پیش گیری از بروز مشكلات بیشتر در جامعه سالمندی از امروز به فكر باشیم.
وی با تاكید مجدد بر تغییر نگرش و دیدگاه جامعه نسبت به مقوله سالمندی، اشاره كرد: اگر برنامه ریزی و بسترسازی مناسب و مطلوبی نداشته باشیم، سایر ارگان ها و سازمان ها هم نمی توانند پاسخگوی نیاز جامعه سالمندی در آینده باشند.
این عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی با اشاره به تعامل مثبت این نهاد با بهزیستی، شهرداری و تامین اجتماعی در حوزه اجراییات، اشاره كرد: تولید محتوا و دانش در رابطه با حوزه سالمندی جزو وظایف اساتید و اعضای هیئت علمی دانشگاه هاست كه می تواند در چارچوب پكیج های علمی و تولید محتوا برای سازمان های زیربط و خدمتگذار تهیه و تدوین شود.
وی با اشاره به حضور اساتید و اندیشمندان توانمند در جامعه عنوان كرد: برای حل مشكلات باید پایگاه های موثری برای برقراری ارتباط بین دانشگاه و مسایل موجود در جامعه تعبیه شود تا بتوان معضلات را به صورت پایه ای و آكادمیك مرتفع كرد. در این راستا جهاد دانشگاهی بستر خوبی برای انتقال دانش و رویكردها و نگرش ها به مساله سالمندی فراهم نموده است.
بهرامی با اشاره به سرمایه نفتی كشور ایران، اظهار نمود: از جانب دیگر تخصص گرایی افراطی در جامعه باب شده كه همین مساله به افزایش گنجینه دانش سلامت جامعه منجر شده ولی تا زمانیكه بستر مناسبی برای انتقال این دانش به سطح جامعه فراهم نشود، مشكلی حل نخواهد شد.
این نشست تخصصی با حضور اساتید و اعضای هیئت علمی دانشگاه، وزارت بهداشت و سازمان پژوهش های مجلس و همین طور دانشجویان حوزه سالمندی در ۳ پنل «حمایت های اجتماعی و سالمندی»، «اشتغال، مهارت ورزی و كارآفرینی» و «سالمندی سالم در ایران، چالش ها و راهكارها» به همت معاونت پژوهشی جهاد دانشگاهی علوم پزشكی شهید بهشتی اجرا شد.


منبع:

1398/07/10
15:54:53
5.0 / 5
4519
تگهای خبر: آموزش , پزشك , پزشكی , پژوهش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی