آیا سیاره های دیگر هم مانند زمین پاییز دارند؟

آیا سیاره های دیگر هم مانند زمین پاییز دارند؟ به گزارش بازار مقاله یاشگاه خبرنگاران جوان نوشت: در نخستین روز از سومین فصل سال هر دو نیم كره شمالی و جنوبی زمین به یك اندازه از نور روز برخوردار خواهند بود.


امروز دوشنبه نخستین روز از سومین فصل سال است. در این روز ویژه هر دو نیم كره شمالی و جنوبی زمین به یك اندازه از نور روز برخوردار خواهند بود. در این روز، ساكنین نیم كره شمالی با كوتاه شدن روز و بلندتر شدن شب ها و آغاز فصل پاییز مواجهند و افرادی كه در نیمه جنوبی زمین زندگی می كنند شاهد حضور بهار خواهند بود.

اگر بخواهیم تخصصی تر بگوییم، روز اول پاییز «اعتدال پائیزی» نامیده می شود و در آن خورشید مستقیما روی مدار استوا قرار می گیرد.

اعتدال پاییزی یكی از دو اعتدالی است كه در هر سال رخ می دهد. اعتدال دیگر اعتدال بهاری است كه زمانِ آغاز بهار نجومی در نیم كره شمالی است. جشن باستانی نوروز از لحظه اعتدال بهاری در نیم كره شمالی آغاز می شود و در ایران به لحظه تحویل سال مشهور است.

اعتدال پاییزی ۱۳۹۸ در ساعت ۳: ۵۰ دقیقه روز دوشنبه اول مهر، مصادف با ۲۳ سپتامبر ۲۰۱۹ روی داد.

در زیر نكات جالبی در مورد نخستین روز پاییز نوشته ایم كه دانستن آنها خالی از لطف نیست.
۱- چرا اعتدال پاییزی و بهاری روی می دهد؟

اعتدال پاییزی و بهاری، فصل ها و تغییر ساعات روز و شب در طول سال فقط برمبنای یك واقعیت صورت می گیرند: زمین در محور كج می چرخد.

این كج بودن امكان دارد در اثر ضربه ای سهمگین كه میلیاردها سال پیش به زمین وارد شده، به وجود آمده باشد. این كج بودن موجب می شود تا قطب شمال در نیمی از سال رو به خورشید باشید (همانند عكس زیر). در نیمه دیگر سال نیز قطب جنوب بیشترین نور را از خورشید دریافت می كند. به همین خاطر است كه ما «فصل» داریم.

آیا سیاره های دیگر هم مانند زمین پاییز دارند؟

در زیر هم می توانید تایم لپسی از یك سال كامل كره زمین را مشاهده كنید كه از فضا گرفته شده است. در این ویدئو می توانید بینید خطی كه روز را از شب جدا می كند (به آن سایه مرز می گویند) چگونه در طول یك سال به سمت جلو و عقب بین دو قطب شمال و جنوب نوسان دارد.

1398/07/02
20:41:55
5.0 / 5
4644
تگهای خبر: فضا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی