در دانشگاه علوم بهزیستی؛

شناسایی ژن های در رابطه با ناتوانی ذهنی سرعت گرفت

شناسایی ژن های در رابطه با ناتوانی ذهنی سرعت گرفت به گزارش بازار مقاله آزمایشگاه تحقیقاتی بررسی عملكردی ژن های در رابطه با ناتوانی ذهنی در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی ایجاد و افتتاح شد.به گزارش بازار مقاله به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، به منظور بررسی عملكردی ژن های مؤثر در بروز ناتوانی ذهنی با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری یك آزمایشگاه مطالعاتی و پژوهشی در مركز تحقیقات ژنتیك دانشكده علوم بهزیستی و توانبخشی ایجاد و افتتاح شد.
حسین نجم آبادی رئیس مركز تحقیقات ژنتیك دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با اشاره به اینكه یكی از مهم ترین عوامل پیدایش ناتوانی ذهنی، اختلالات و نارسایی های ژنتیكی است، بیان كرد: بیشتر موارد ناتوانی های ذهنی منشأ ژنتیكی و تك ژنی دارند و اختلال در ژن های در رابطه با سیستم عصبی سبب ناتوانی ذهنی می شوند.
وی افزود: شناسایی ژن های در رابطه با ناتوانی ذهنی و به خصوص «ناتوانی ذهنی اتوزومال مغلوب» كه به علت ازدواج های خویشاوندی در ایران شایع تر است، اهمیت فراوانی دارد و مطالعات گوناگونی در این زمینه از ۱۵ سال پیش در مركز تحقیقات ژنتیك شروع شده است.
وی افزود: در همین راستا و با هدف بررسی عملكردی ژن های جدیدی كه در ارتباط با ناتوانی ذهنی توسط این مركز شناسایی شده اند، یك آزمایشگاه تحقیقاتی در مركز تحقیقات ژنتیك و با اجرای طرحی پژوهشی تحت حمایت ستاد توسعه علوم شناختی معاونت علمی و فناوری و توسط تیمی سه نفره از پژوهشگران مركز تحقیقات ژنتیك ایجاد و افتتاح شد.
وی ابراز كرد: تلاش است درجریان فعالیت های پژوهشی در این آزمایشگاه، مدل حیوانی ژن های در رابطه با ناتوانی ذهنی در «دروزوفیلا ملانوگاستر» (مگس سركه، مگس میوه) كه گونه ای «مگس» از راسته «دو بالان» است و در حدود ۷۵ درصد تشابه ژنی با انسان دارد با هدف شناسایی ژنهای قطعی در رابطه با فعالیت های مغزی مورد مطالعه و بررسی قرار گیرد.
رئیس مركز تحقیقات ژنتیك دانشكده علوم بهزیستی و توانبخشی با اشاره به اینكه در این طرح مطالعاتی و پژوهشی، بررسی ساختاری و عملكردی مشابه ژن های انسانی در رابطه با ناتوانی ذهنی در مدل «مگس سركه» انجام می پذیرد، اظهار داشت: در این تحقیقات به دنبال كاهش بیان ژن های مذكور، مغز «مگس سركه» از نظر ساختاری و هم رفتار بویایی آن مورد مطالعه و بررسی قرار می گیرد.
نجم آبادی تصریح كرد: با انجام این طرح تحقیقاتی با عنوان مطالعات عملكردی جهت تعیین ژن های اصلی ایجاد كننده ناتوانی ذهنی اتوزومال مغلوب، امید است ژن های اصلی وابسته به فعالیت های مغزی و مسیرهای در رابطه با آنها كه در عملكرد نورونهای مغزی و بروز اختلالات شناختی موثر هستند، شناسایی شوند.
وی با تاكید بر اهمیت انجام این طرح پژوهشی، اظهار داشت: درنظر است آزمایشگاه تحقیقاتی «مگس سركه» برای فعالیت های گسترده تر پژوهشی توسعه یابد.

1398/05/05
14:01:40
5.0 / 5
4221
تگهای خبر: پژوهش , تحقیق , دانشگاه , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی