رونمایی از پایگاه های اطلاعات دانش ایران و اصطلاح نامه های علمی

رونمایی از پایگاه های اطلاعات دانش ایران و اصطلاح نامه های علمی به گزارش بازار مقاله پایگاه های اطلاعات دانش ایران: مشاركت ایرانی ها در دانش جهان و اصطلاح نامه های علمی و فنی با حضور معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم رونمایی می شود.به گزارش بازار مقاله به نقل از پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران، مراسم رونمایی از پایگاه های اطلاعات «دا» (دانش ایران: مشاركت ایرانی ها در دانش جهان) و «اصطلاح نامه های علمی و فنی» با حضور مسعود برومند، معاون پژوهش و فناوری و دبیركل شورایعالی علوم، تحقیقات و فناوری، دوشنبه ۲۴ تیرماه ۱۳۹۸، در ایرانداك برگزار می شود.
«دانش ایران: مشاركت ایرانی ها در دانش جهان» از گزارش های كلیدی تحلیلی پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداك) است كه ۳۰ سنجه كلیدی را درباره انتشارات ایرانی ها در نمایه نامه های «واس» و «اسكوپوس» پایش می كند. «دانش ایران» تنها گزارش تحلیلی است كه داده های نمایه نامه های «واس» و «اسكوپوس» را در هم می آمیزد و بعد از حذف هم پوشانی ها به پایش این سنجه ها می پردازد.
سنجه هایی كه در سامانة «دانش ایران» آمده اند در پنج گروه دسته بندی شده اند: آمار انتشارات علمی، مشاركت علمی مؤسسه ها، مشاركت علمی ایران در جهان، نسبت انتشارات علمی به شاخص هایی همانند «جی. دی. پی» و «بودجه تحقیق و توسعه»، و تأثیر انتشارت علمی برای تحلیل انتشارت علمی ایران، نام نزدیك به شش هزار مؤسسه بررسی و یك دست شده اند. انجام این كار دربارة برخی مؤسسه ها كه نامشان به ۴۰ شكل متفاوت نوشته می شود لازم است. سامانه «دانش ایران» دربردارنده داده های تحلیلی سال های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ میلادی است.
همچنین اصطلاح نامه گنجینه ای از واژه هاست كه افزون بر نظم الفبایی مانند فرهنگ ها، دارای سامانِ شبكه ای و مفهومی میان واژه های یك یا چند رشته از دانش بشری است. این سامانِ مفهومی با چند گونه پیوند میان واژه ها؛ در سازمان دهی و بازیابی اطلاعات، واكاوی اطلاعات و علم سنجی، برنامه ریزی آموزشی، و مانند آنها كاربردهای بسیار دارد و در ساخت آنتولوژی (هستان شناسی) به مثابه ابزاری برای وب معنایی، پیش نیازی كلیدی و بی بدیل است. در اصطلاح نامه ها، واژه ها ساختار می یابند و مفهوم ها با اصطلاح ها بیان و بگونه ای چیده می شوند كه پیوند میان آنها، آشكار و روشن و اصطلاح های مرجح با سرمدخل هایی برای مترادف ها یا شبه مترادف ها همراه باشند.

1398/04/26
14:41:40
5.0 / 5
4427
تگهای خبر: آموزش , پژوهش , تحقیق , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی