نتیجه یك پژوهش نشان داد؛

تولید سلول های بنیادی از سلول های بالغ افراد مسن

تولید سلول های بنیادی از سلول های بالغ افراد مسن بازار مقاله: محققان ایرانی به همراه پژوهشگران خارجی طی تحقیقاتی نشان دادند كه می توان سلول بنیادی القایی را از سلول های بالغ افراد بالای صد سال تولید كرد.به گزارش بازار مقاله به نقل از مهر، استفاده از سلول های بنیادی القایی نگاهی مهم در سلول درمانی و مدل سازی بیماری هاست. سلول بنیادی القایی در واقع یك سلول تمایز یافته از پیكر شخص بالغ است كه با روش های ژنتیكی در شرایط آزمایشگاهی به سلولی بنیادی تبدیل می شود.
با این روش می توان از سلول بنیادی پرتوان خود فرد برای درمان بیماری هایش استفاده نمود. از آنجائیكه بیماری های فرسایشی (degenerative) در كهن سالی بیشترین شیوع را دارند، تولید سلول های پرتوان القایی در افراد مسن اهمیت بیشتری دارد؛ اما تولید این سلول ها در افراد مسن، حتی اگر موفقیت آمیز باشد، كارآمد نیست، چونكه قدرت تقسیم، پذیرش دستكاری های ژنتیكی و بازبرنامه ریزی در سلول های افراد مسن به شكل شایان توجهی كاسته می شود.
به منظور غلبه بر این مشكل، دكتر مسعود وثوق از اعضاء هیئت علمی پژوهشگاه رویان، به همراه گروهی از دانشمندان ایتالیایی، سوئدی و سوئیسی، روشی ساده و كارآمد برای تولید سلول های بنیادی القایی با كمك ویروس انتقال دهنده ژن ابداع كردند.
با این روش جدید، سلول های بنیادی القایی به شكلی كارآمد و موثر از سلول های بالغ افراد بین ۱۰۵ تا ۱۰۷ سال در محیط كشت فاقد سلول های تغذیه كننده و با استفاده از ویروس سندای (Sendai-Virus) تولید شدند.
نتایج این پژوهش كه در مجله بین المللی PLOS ONE به چاپ رسیده است، نشان داد، سلول های فیبروبلاست افراد بالای ۱۰۰ سال با این روش جدید به شكلی موثر و كارآمد به سلول های بنیادی القایی تبدیل گشته، امكان درمان بیماری های فرسایشی در كهن سالی را با استفاده از سلول های خود فرد فراهم می كنند.


منبع:

1398/03/31
21:02:53
5.0 / 5
4352
تگهای خبر: پژوهش , تحقیق , چاپ , دانشمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی