بررسی دو نوع سلول و نورون؛

سرنخ های جدید در مورد كاهش عملكرد شناختی مغز

سرنخ های جدید در مورد كاهش عملكرد شناختی مغز به گزارش بازار مقاله محققین به بررسی دو نوع سلول مغزی و نورون های مغزی پرداختند و از این طریق به سرنخ های جدیدی در مورد كاهش عملكرد شناختی مغز دست پیدا كردند.به گزارش بازار مقاله به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سلول های بنیادی، در مطالعه ای جدید كه در مجله EMBO به چاپ رسیده است، محققان گزارش كرده اند كه سطح نیكوتین آمید آدنین دی نوكلئوتید (NAD) با افزایش سن در هیپوكامپ موش كه ناحیه مربوط به عملكرد شناختی در مغز است، كاسته می شود.
در ادامه محققین تكنیك های ژنتیكی را برای یافتن این امر انجام دادند كه زمانی كه ساخت NAD در سلول های بنیادی عصبی بالغ مغز موش خاموش می شود، چه اتفاقی می افتد.
سلول های بنیادی عصبی از نظر متابولیكی پر هزینه هستند و می توان انتظار داشت كه آنها به از دست دادن منبع انرژی صدمه پذیر باشند.
منابع انرژی مانند گلوكز هم برای این سلول های بنیادی عصبی وجود دارند اما به نظر می آید كه این سلول ها بیشتر از همه به NAD حساس باشند، ولی منبع تأمین NAD هنوز به خوبی مورد شناسایی قرار نگرفته است.
مسیر با ویتامین B نیكوتین آمید شروع می شود. سلول های نیكوتین آمید رژیمی را می گیرند كه این امر با كمك پروتئینی به نام Nampt اتفاق می افتد و در ادامه NMN و در نهایت NAD را می سازند.
حذف Nampt از سلول های بنیادی عصبی باعث شد كه تغییرات قابل توجه متعددی اتفاق بیافتد. سطح NAD سقوط كرد و سلول های بنیادی عصبی تقسیم شأن را متوقف كردند. آنها خود نوزایی شأن را متوقف كردند و قادر به تولید سلول های عایق كننده آكسون ها نبودند.
به همیندلیل انتقال سیگنال ها آهسته شده و در نتیجه عملكرد مغزی مختل شد.
بررسی های جانوری نشان داد كه می توان با تغذیه موش هایی كه Nampt در آنها از دست رفته است با NMN بعنوان یكی از مولكول های موجود در زنجیره تولید NAD، مانع از دست رفتن عملكرد سلول های بنیادی عصبی شد.
این موش ها NMN را به مدت ۱۲ ماه در آب شرب شأن دریافت نمودند و استفاده از دوز بالای این ماده باعث نجات و حفظ سلول های بنیادی عصبی در موش های پیر شد. به عقیده محققین می توان با آزمایش بیشتر و تست دستاوردهای این مطالعه در كارآزمایی های بالینی، استفاده از NMN را بعنوان یك مكمل غذایی برای حفظ عملكرد شناختی انسان در بیماری هایی مانند زوال عقل(dementia) یا آلزایمر سفارش كرد.

1397/12/28
23:52:09
5.0 / 5
4504
تگهای خبر: چاپ , سفارش , سلول , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی