رتبه نخست ورامین در جهان در فرونشست زمین

رتبه نخست ورامین در جهان در فرونشست زمین بازار مقاله: ایرنا نوشت: فرونشست زمین در ورامین استان تهران كه مسئولان می گویند با سالانه 36 سانتیمتر نشست، رتبه نخست جهان را از آن خود كرده آنقدر حاد شده كه رفته رفته درحال نزدیك شدن به مناطق مسكونی شهری در این شهرستان و هم خط سراسری راه آ هن مشهد- تهران است.پدیده فرونشست زمین در ورامین مبحث تازه ای نیست؛ از چند سال پیش خبرهای آن انتشار یافته و هر روز در زمین های كشاورزی این شهرستان شكاف های عمیقی به وجود می آید، آبخوان ها نابود می گردد و كشاورزی بدون آب در معرض نابودی قرار می گیرد.
به گزارش خبرنگار ایرنا از ورامین اگر در سال های گذشته از پدیده فرونشست بعنوان عارضه ای نادر در زمین های كشاورزی این شهرستان یاد می شد ولی امروز اغلب مردم بخصوص كشاورزان دشت ورامین ( شهرستان های ورامین، پیشوا و قرچك) آن را در زندگی خود حس و با چشم خود تولید شكاف های عمیق و طولانی را مشاهده می كنند.
طی سال های اخیر به علت برداشت های بی رویه آب از سفره های زیرزمینی شكاف های عمیقی در دشت ورامین به وجود آمده و خیلی از زیرساخت های شهرستان های ورامین و پیشوا همچون تیرهای برق، دیواره های دامداری ها، میله های چاه ها و كانال های انتقال آب از بین رفته است.
شكاف های بوجود آمده در زمین های كشاورزی روستای معین آباد پیشوا و ابردژ ورامین تا آنجا ادامه یافته كه كشاورزی در این زمین ها امكان پذیر نیست و پر كردن چاله های بوجود آمده با خاك هم نمی تواند جلوی پیشروی آن را بگیرد.
فرونشست زمین در منطقه ابردژ ورامین تا نزدیكی راه آهن سراسری تهران - مشهد امتداد یافته و ادامه این روند می تواند خطرات پیش بینی نشده ای را برای قطارهای عبوری از این مسیر هم به وجود آورد.
گرچه این فرونشست ها تابحال زمین های كشاورزی را تحت تاثیر قرار می داد و به علت دور بودن از مناطق مسكونی خطری برای ساكنان مناطق مختلف دشت ورامین به همراه نداشت اما این دفعه بروز پدیده فرونشست در روستای' تقی آباد شهرستان' ورامین زنگ خطر فرونشست زمین در نزدیكی شهر را به صدا درآورده و اگر امروز برای آن چاره ای اندیشیده نشود امكان دارد فردا هیچ اقدامی برای پیشروی این پدیده نتوان انجام داد.
**ورامین رتبه نخست فرونشست در جهان
معاون فنی اداره كل محیط زیست استان تهران اظهار داشت: شهرستان ورامین با سالانه 36 سانتیمتر نشست زمین رتبه نخست جهان را به خود مختص كرده است.
مهرداد كتال محسنی هفته گذشته در جلسه مشترك استاندار تهران با صاحبان صنایع و كشاورزان ورامین اظهارداشت: برداشت بی رویه آب از سفره های زیرزمینی در دشت ورامین سبب بروز پدیده فرونشست شده است.
وی اضافه كرد: حد مجاز برداشت آب از سطح آب های زیرزمینی برپایه استانداردهای موجود 40 درصد مخزن است در صورتیكه امروز میزان برداشت آب از منابع قابل استحصال تا 120 درصد رسیده كه نتیجه آن بروز پدیده فرونشست زمین های دشت ورامین است.
این مسئول تاكید كرد: اگر امروز برای رفع این مشكل و جلوگیری از افزایش میزان برداشت چاره ای اندیشیده نشود در آینده نه چندان دور از اثرات منفی فرونشست زمین در دشت ورامین كل استان متأثر می گردد.
**برداشت بی رویه و تهدید آب كشاورزی
مدیر جهاد كشاورزی شهرستان ورامین هم برداشت بی رویه آب از منابع زیرزمینی را عامل مهمی در نابودی كشاورزی این شهرستان اعلام نمود.
محمد حسین تاجیك به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: كمبود منابع آبی در دشت ورامین سبب شده از 80 هزار هكتار زمین قابل كشت تنها 37 هزار هكتار زیر كشت انواع محصولات زراعی و باغی رود.
وی اظهارداشت: كمبود منابع آبی سبب شده برخی افراد سودجو بیش ازحد مجاز نسبت به استحصال آب از منابع زیرزمینی اقدام نمایند كه این امر سبب خالی شدن آبخوان از آب شده و در اثر آن زمین نشست كند.
**1032 چاه آب غیرمجاز در ورامین
رئیس امور آب شهرستان ورامین هم از وجود یك هزار و 32 چاه آب غیرمجاز در شهرستان ورامین اطلاع داد.
احد داودی به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: اكنون هفت هزار و 170 حلقه چاه آب مجاز در سطح شهرستان ورامین وجود دارد كه از این تعداد چاه سالانه 124 میلیون متر مكعب آب تخلیه می گردد.
داودی خاطرنشان كرد: به منظور جلوگیری از برداشت بی رویه آب از ابتدای امسال تابحال 70 حلقه چاه غیرمجاز در ورامین پر شده است.
وی از نصب كنتور هوشمند بر روی چاه های آب بعنوان راهكار مهم در جلوگیری از استحصال بی رویه آب از سفره های زیرزمینی یاد و بیان كرد: نصب كنتور هوشمند زمینه نظارت دقیق برای پیشگیری از برداشت بی رویه از منابع آبی را فراهم می آورد.
رئیس امور آب ورامین اظهار داشت: از ابتدای امسال تابحال 150 حلقه چاه به كنتور هوشمند مجهز شده است.
ورامین با 300 هزار نفر جمعیت در 35 كیلومتری جنوب شرق تهران واقع شده است.

5656

1397/07/03
14:15:47
5.0 / 5
4872
تگهای خبر: محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی