وقتی هوش مصنوعی فناوری تشخیص چهره را فریب می دهد

وقتی هوش مصنوعی فناوری تشخیص چهره را فریب می دهد بازار مقاله: ایسنا به نقل از گیزمگ نوشت: اكثریت افراد مایل نیستند تا بیگانگان تنها از روی عكس پروفایل شان در شبكه های اجتماعی، آنها را شناسایی كنند.با این حال، به لطف سیستم های تشخیص چهره مورد استفاده در رسانه های اجتماعی، چنین چیزی به صورت فزاینده ای امكانپذیر است. اما اخیر دانشمندان با انجام كارهایی بر روی هوش مصنوعی، تا حدی عملكرد آنها را تغییر داده اند.
پروفسور "پرهام عربی" (Parham Aarabi) و "آویشك بوس"(Avishek Bose) از "دانشگاه تورنتو" دو شبكه عصبی مبتنی بر هوش مصنوعی را طراحی نموده اند. یكی از این شبكه ها از تكنیك های مشابه سیستم های تشخیص چهره موجود كه افراد را از روی عكس شناسایی می كند، بهره برد و سیستم دیگر به دنبال آن بود كه سیستم اولین را خنثی كرده و جایگزین آن شود، در این سیستم جدید كمی تغییر در تصاویری كه در سیستم پیشین استفاده می شد، اعمال گردید.
بوس اظهار داشت: هوش مصنوعی مخرب می تواند به آنچه كه شبكه عصبی برای تشخیص چهره به دنبال آن است، حمله كند. اگر هدف هوش مصنوعی تشخیص گوشه ی چشم ها باشد، هوش مصنوعی خویش را مطابق آن تنظیم می سازد و ازاین رو آنها به میزان كمتری قابل تشخیص هستند و این سبب تولید اختلالات بسیار ظریف در عكس می شود، اما برای آشكارساز آنها به اندازه كافی قابل تشخیص هستند كه سیستم را فریب دهند.
در این تحقیق هر دو شبكه عملكرد آن دیگری را یاد گرفتند و تلاش كردند تا نقصها یكدیگر را تصحیح كنند. نتیجه این كار به وجود آمدن یك الگوریتمی بود كه می توانست در عكس ها مورد استفاده قرار گیرد و تا حدی چهره ها را شناسایی كند. در صورتی كه در این عكس ها تغییر اعمال شده بود اما همچنان هم برای افراد، قابل تشخیص بودند.
عربی و بوس این سیستم را بر روی مجموعه داده هایی از چهره ها آزمایش كرده اند. این مجموعه شامل عكس بیش از 600 چهره از قومیت های مختلف و شرایط نور و محیط متفاوت بود. پیش از آنكه این الگوریتم به عكس ها اعمال شود، یك سیستم تشخیص چهره قادر به شناسایی حدودا 100 درصد افراد بود اما هنگامیكه این الگوریتم اعمال شد، درصد تشخیص چهره 0.5 درصد كاهش پیدا كرد.
در حال حاضر امید است كه این الگوریتم بتواند توسط یك برنامه یا وبسایت در دسترس عموم قرار گیرد تا افرادی كه نگران حفظ حریم خصوصی شان هستند، بتوانند پیش از ارسال عكس هایشان، از این سیستم استفاده كنند.

5656


1397/03/12
14:06:09
5.0 / 5
4756
تگهای خبر: ناسا , هوش مصنوعی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی