تعاریف فناوری نانو در مركز آمار ایران درج شد

تعاریف فناوری نانو در مركز آمار ایران درج شد بازار مقاله: با درج برخی مفاهیم و عبارات مربوط به فناوری نانو در لیست مركز آمار ایران، برداشت مشترك از مفاهیم و اصطلاحات نانو در سطح ملی و برای تمامی سازمان ها و وزارت خانه ها فراهم گردید.به گزارش بازار مقاله به نقل از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، با همكاری سازمان استاندارد، وزارت صنعت، معدن و تجارت، پژوهشكده مطالعات فناوری و ستاد ویژه توسعه فناوری نانو بعنوان متولی تهیه آمار و داده های حوزه فناوری مفاهیم و عبارات مربوط به فناوری نانو در لیست مركز آمار ایران درج شد.
با قرار گرفتن برخی مفاهیم فناوری نانو در لیست مركز آمار، مطالعات آماری این فناوری در كشور وارد فصل جدیدی شد. مفاهیم گواهینامه نانومقیاس، نشان نانونماد، كالای فناوری نانو، خدمت فناوری نانو، كارگاه فناوری نانو، ابزار فناوری نانو، فناوری نانو و نانومواد در ویرایش جدید «تعاریف و مفاهیم استاندارد آماری جهت استفاده در طرح ها و گزارش های آماری» درج شد.
بخش مهمی از اختلاف های موجود در نتایج طرح ها و گزارش های آماری در كشور، ناشی از یكسان نبودن تعاریف و مفاهیم آماری مورد استفاده در دستگاه های تولید كننده آمار است كه این مورد باعث بروز مشكلات متعددی از قبیل مقایسه ناپذیری و جمع ناپذیری آمارها در سطح ملی و بین المللی، اتلاف منابع مالی و انسانی و در نهایت كاهش اعتماد عمومی نسبت به آمار منتشره می گردد. علاوه بر این تغییر تعاریف متوالی واژه های اقلام آماری باعث مقایسه ناپذیری در طول زمان و ناپیوستگی در سری زمانی اقلام آماری می گردد.
از این رو مركز آمار ایران، همگام با توسعه فناوری نانو در كشور، اقدام به درج این مفاهیم در لیست مفاهیم مورد استفاده این مركز، كرده است. قرار گرفتن این عبارات و مفاهیم در لیست مركز آمار، ضمن تولید برداشت مشترك از مفاهیم و اصطلاحات نانو، مقایسه پذیری داده ها و آمار حوزه ی فناوری نانو را در سطح ملی و برای تمامی سازمان ها و وزارت خانه ها فراهم می كند.
تعاریف درج شده در لیست مركز آمار به قرار ذیل است:
نانوماده؛ ماده ای كه هر یك از ابعاد خارجی، ساختار داخلی یا ساختار سطحی آن، نانومقیاس است. نانومقیاس: محدوده اندازه تقریبیnm ۱ تا nm ۱۰۰ است.
ابزار فناوری نانو؛ ابزاری كه برای سنجش مستقیم یا غیر مستقیم اندازه در محدوده ی نانومقیاس یا سنجش مشخصه ها، دستكاری یا ساخت نانوماده استفاده می گردد و دارای گواهینامه نامه نانومقیاس است.
خدمت فناوری نانو؛ خدمتی كه برای عرضه ی آن از فناوری نانو استفاده می گردد و دارای گواهی نانومقیاس است.
فناوری نانو؛ استفاده از دانسته های علمی در دستكاری و كنترل ماده، غالباً در نانومقیاس برای بهره برداری از پدیده ها و خواص وابسته به ساختار و اندازه است. این خواص، متمایز با خواص اتم ها و مولكول های منفرد و غیر قابل برون یابی (استنتاج) از شكل توده ی همان ماده هستند.
كارگاه فناوری نانو؛ كارگاهی كه حداقل یكی از تولیدات آن، كالای فناوری نانو یا ابزار فناوری نانو است یا كارگاهی كه خدمت فناوری نانو عرضه می كند.
كالای فناوری نانو؛ كالایی كه در تولید آن از فناوری نانو استفاده شده و دارای نشان نانونماد یا گواهینامه ی نانومقیاس است.
گواهینامه ی نانومقیاس؛ گواهینامه ای است كه به كالای فناوری نانو و ابزار فناوری نانو توسط «ستاد ویژه ی توسعه ی فناوری نانو» اعطا می گردد.
نشان نانونماد؛ گواهینامه ای است كه به كالای فناوری نانو توسط «سازمان ملی استاندارد» اعطا می گردد.

1397/03/04
14:03:26
5.0 / 5
4882
تگهای خبر: فناوری , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی