زادروز دوروتی هاجكین، از پیشگامان بلورنگاری با اشعه ایكس

زادروز دوروتی هاجكین، از پیشگامان بلورنگاری با اشعه ایكس بازار مقاله: ایسنا نوشت: ؛دوروتی هاجكین؛، شیمی دان انگلیسی، در 12 مه سال 1910 چشم به جهان گشود."دوروتی مری هاجكین" (Dorothy Mary Hodgkin)، در 12 مه سال 1910 در قاهره به دنیا آمد.
دوروتی در سال 1921، به "دبیرستان سر جان لمان"(Sir John Leman High School) وارد شد. او، یكی از دو دختری بود كه در این دبیرستان اجازه مطالعه شیمی را یافت.
دوروتی در سنین جوانی دریافت كه علاقه فراوانی به شیمی دارد و مادرش، علاقه او را به همه علوم پرورش داد.
زبان لاتین جزو دروس مدرسه دوروتی نبود و او برای ورود به دانشگاه "آكسبریج"(Oxbridge) به آن نیاز داشت؛ بنابراین، مدیر مدرسه برای رفع این مانع، شخصا لاتین را به او آموزش داد و در نهایت، دوروتی موفق شد در آزمون ورودی "دانشگاه آكسفورد" (University of Oxford) موفق شود.
او در 18 سالگی، مطالعه شیمی را در این دانشگاه شروع كرد. در سال 1932، دوروتی موفق شد مدرك افتخاری رتبه نخست دانشگاه را كسب كند و سومین زنی باشد كه این مدرك را از آن خود كرده است.
هنگامی كه دوروتی، با نظارت "جان دزموند برنال" (John Desmond Bernal)، دانشمند ایرلندی تبار و از پیشگامان بلورنگاری با اشعه ایكس، پژوهشی برای دكترای خود در كالج "نیونهام" دانشگاه كمبریج انجام می داد، متوجه قابلیت بلورنگاری اشعه ایكس در تشخیص ساختار پروتئین شد. او به همراه برنال، برای تحلیل یك ماده زیستی موسوم به "پپسین"(pepsin)، كار روی اولین كاربرد این تكنیك را شروع كرد.
آزمایش پپسین، بیشتر به خود دوروتی نسبت داده می گردد اما او همیشه به بیان این نكته می پرداخت كه برنال، تصاویر ابتدایی را گرفته و سرنخ های این آزمایش را به او داده است. دوروتی، در سال 1937، مدرك دكترای خویش را به خاطر پژوهش در مورد قابلیت بلورنگاری اشعه ایكس و شیمی استرول ها دریافت كرد.

دوروتی بیشتر به خاطر كشف ساختار سه بعدی زیست مولكولی شناخته می شد. از كارهای شاخص او می توان به تصدیق ساختار مولكولی پنی سیلین و هم تعیین ساختار مولكولی ویتامین ب12 اشاره نمود كه برای او، جایزه نوبل شیمی سال 1964 میلادی را به ارمغان آورد.
پنج سال بعد از بردن جایزه نوبل و بعد از 35 سال كار، دوروتی در سال 1969 توانست ساختار سه بعدی مولكول انسولین را كشف كند. روش پراش پرتو ایكس بسیار پركاربرد شد و ابزار اصلی تشخیص ساختار خیلی از مولكول های زیستی همچون دی ان ای، در آینده گشت. از هاجكین بعنوان یكی از پیشروان پژوهش در مورد زیست مولكولها به وسیله عكس برداری پراش پرتو ایكس نام برده می گردد.
دوروتی هاجكین، در ژوئیه سال 1994 از دنیا رفت.
5656

1397/02/23
15:01:13
5.0 / 5
4588
تگهای خبر: پژوهش , دانشگاه , كشف
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی