به همراه دانشمندانی از آلمان و چك؛

اثبات نظریه انیشتین توسط محققان ایرانی

اثبات نظریه انیشتین توسط محققان ایرانی به گزارش بازار مقاله گروهی از دانشمندان آلمانی و چك با همكاری محققان ایرانی نظریه انیشتین درباره سیاه چاله ها را بار دیگر ثابت نمودند.به گزارش بازار مقاله به نقل از آمریكن ساینتیست، گروهی از محققان آلمانی و جمهوری چك با همكاری دانشمندان ایرانی بار دیگر نظریه آلبرت انیشتین درباره سیاه چاله ها را ثابت كردند.
درهمین راستا آنها سه ستاره در خوشه ای نزدیك یك سیاه چاله بزرگ در مركز كهكشان راه شیری مطالعه كردند. آنها با كمك اطلاعات به دست آمده از تلسكوپی بسیار بزرگ در شیلی حركت ستارگان در اطراف سیاهچاله را ردیابی كردند.
محققان در مشاهدات متوجه شدند یكی از ستاره ها به نام S۲ كمی از مدارخود منحرف شده كه این امر نشان دهنده تاثیرهای نسبیتی است.
در صورت تایید مشاهدات، نظریه نسبیت انیشتین درحوزه های گرانشی به وسیله اشیای آسمانی مانند سیاه چاله های كهكشانی نیز تایید می شود. حجم این سیاهچاله ها ۴ میلیون برابر خورشید است.
طبق نظریه نسبیت اشیای عظیم آسمانی فضای اطراف خود را خم می كنند و به همین دلیل سبب می شوند اشیای فضایی دیگر از مسیر مستقیم خود منحرف شوند.
آندریاس اكهارت یكی از استادان فیزیك تجربی در دانشگاه كلن آلمان می گوید: بیشتر آزمایش های نسبیت در حوزه خورشید و ستارگان كهكشان راه شیری انجام می شود. به همین دلیل حجم سیاهچاله ها یك برابر یا چند برابر خورشید است. در این اواخر آزمایشی روی سیاهچاله ای با ۱۰ برابر حجم خورشید انجام شد.
ستارگان مورد مطالعه در مشاهدات چنان نزدیك به سیاهچاله هستند كه با یك یا ۲ درصد سرعت نور حركت می كنند. نزدیكترین فاصله این ستارگان تا سیاه چاله حدود۱۰۰ برابر فاصله خورشید تا زمین است. چنین فاصله ای در مقیاس كهكشانی بسیار نزدیك است.
درهرحال پیش از این حركات عطارد نظریه انیشتین را اثبات كرده بود اما گرانش خورشید در مقایسه با یك ابرسیاهچاله بسیار ضعیف است. به همین دلیل اكهارت و همكارانش تصممی گرفتند نظریه انیشتین را در محیطی با شرایط پیچیده تر آزمایش كنند.
مرضیه پارسا دانشجوی دكتری دانشگاه كلن و محقق ارشد این پروژه گفت: مركز كهكشان یكی از بهترین مكان ها برای مطالعه حركت ستارگان در یك محیط نسبیتی است. ما در طول تحقیقات از این كه توانستیم متدهای مختلف را با دقت بالا برای ستاره های سریع به كار بگیریم شگفت زده شدیم.
این تحقیق می تواند راه را برای مطالعه دیگر سیاه چاله های كلان هستی و همچنین مطالعه بیشتر در رابطه با فیزیك گرانش هموار كند.
در این تحقیق علاوه بر پارسا سید الهه حسینی نیز شركت كرده است.

1396/05/23
22:46:59
5.0 / 5
5309
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی