محققان كالج دانشگاهی لندن:

سیگار کشیدن می تواند موجب مبتلاشدن به زوال عقل شود

سیگار کشیدن می تواند موجب مبتلاشدن به زوال عقل شود بازار مقاله: بازار مقاله: سیگار کشیدن ممکنست تاثیرگذارترین عامل در ابتلای افراد مسن به زوال عقل باشد. این نکته نگران کننده از یک مطالعه پیشگامانه در 14 کشور اروپایی به دست آمده است نشان میدهد که وقتی صحبت از حفظ عملکرد شناختی با افزایش سن می شود، بیشترین تأثیر ممکنست از طرف یک انتخاب سبک زندگی منفرد باشد و آن سیگار کشیدن یا سیگار نکشیدن است.


به گزارش بازار مقاله به نقل از ایسنا، در این مطالعه که در مجله «نیچر» انتشار یافت، بیش از ۳۲ هزار فرد بزرگسال بین ۵۰ تا ۱۰۴ سال به مدت ۱۵ سال تحت نظر قرار گرفتند. در صورتیکه در تحقیقات قبلی اغلب رفتارهای سالم مختلف با هم ادغام شده بود اما تعیین دقیق این که هر یک از آنها تا چه اندازه مهم می باشد، اهمیت دارد و این مطالعه رویکرد متفاوتی در پیش گرفت. با بررسی ۱۶ ترکیب مختلف سبک زندگی، پژوهشگران توانستند اثرات سیگار کشیدن، مصرف الکل، فعالیت بدنی و ارتباطات اجتماعی بر زوال شناختی را مشخص کنند.
به نقل از اس اف، نتایج قابل توجه بود. صرف نظر از سایر عوامل سبک زندگی، افراد غیرسیگاری بطور مداوم نرخ زوال شناختی کمتری را در مقایسه با افراد سیگاری نشان می دهند. این یافته نشان میدهد که ترک سیگار یا هیچ گاه شروع نکردن آن در وهله اول می تواند حیاتی ترین قدم در حفظ عملکرد مغز با افزایش سن باشد.
دکتر میکایلا بلومبرگ(Mikaela Bloomberg) از کالج دانشگاهی لندن در یک بیانیه رسانه ای می گوید: یافته های ما نشان میدهد که در بین رفتارهای سالمی که بررسی کردیم، سیگار نکشیدن ممکنست از نظر حفظ عملکرد شناختی مهم ترین آنها باشد.
برای افرادی که قادر به ترک سیگار نیستند، نتایج ما نشان میدهد که درگیر شدن در سایر رفتارهای سالم مانند ورزش منظم و فعالیت اجتماعی ممکنست به جبران اثرات نامطلوب شناختی در رابطه با سیگار کمک نماید.
برای درک این که چگونه پژوهشگران به این نتیجه رسیدند، باید روش شناسی آنها را بررسی نماییم. این مطالعه داده هایی را از دو مطالعه اصلی افزایش سن به دست آورد. این مطالعات گنجینه ای از اطلاعاتی است که هزاران سالمند را در طول سالیان متمادی دنبال کرده اند و داده هایی را در مورد سلامت، سبک زندگی و عملکرد شناختی آنها جمع آوری کرده اند.
آنها با ترکیب این عوامل، ۱۶ نمایه سبک زندگی متمایز ایجاد کردند. به عنوان مثال، یک نمایه ممکنست فردی غیر سیگاری باشد که هفتگی ورزش می کند و ارتباطات اجتماعی مکرر دارد، در صورتیکه دیگری ممکنست فردی سیگاری باشد که زیاد الکل می نوشد، بطور منظم ورزش نمی کند و تعامل اجتماعی محدودی دارد.
این آزمایش ها در چندین نقطه زمانی در طول سال ها تکرار شدند و به پژوهشگران این امکان را دادند تا چگونگی تغییر عملکرد شناختی را در طول زمان برای هر سبک زندگی پیگیری کنند. پژوهشگران برای اطمینان از این که تأثیرات سبک زندگی را بر روی علایم اولیه زوال عقل بررسی می کنند، هر فردی را که در شروع مطالعه نشانه هایی از اختلال شناختی نشان می داد یا در طول دوره پیگیری، ابتلای او تشخیص داده می شد از مطالعه حذف کردند.
هنگامی که پژوهشگران اعداد را خرد کردند، یک الگوی واضح ظاهر شد. در کل، سبک زندگی که شامل سیگار کشیدن بود، بدون توجه به عوامل دیگر، با کاهش سریع تر قدرت شناختی همراه بود.
برای در نظر گرفتن این موضوع، طی یک دوره ۱۰ ساله، نمرات حافظه افراد سیگاری بیش از افراد غیرسیگاری کم شد و نمرات روانی کلامی آنها تا نیز بیشتر کم شد. در صورتیکه اعداد و ارقام این کاهش ها ممکنست کوچک به نظر برسند، اما می توانند در طول زمان به تفاوت های قابل توجهی در عملکرد شناختی روزانه تبدیل شوند.
این یافته ها نتایج مهمی هم برای افراد و هم برای کوشش های بهداشت عمومی دارند. پژوهشگران پیشنهاد می کنند که ترک سیگار یا هیچ گاه شروع نکردن آن ممکنست مهم ترین قدمی باشد که افراد می توانند برای حفظ عملکرد شناختی با افزایش سن بردارند. این امر خصوصاً باتوجه به دوره طولانی پیش بالینی شرایطی مانند بیماری آلزایمر، که در آن تغییرات مغزی می تواند چندین دهه پیش از ظهور علایم رخ دهد، مرتبط می باشد.
پژوهشگران هشدار دادند که نباید سایر عوامل دخیل بر مبتلاشدن به زوال عقل نادیده گرفته شود.
منبع:

1403/04/16
12:16:33
5.0 / 5
96
تگهای خبر: پژوهش , تحقیق , حافظه , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی