کشف مسیر سیگنال دهی ناشناخته عامل میگرن در مغز

کشف مسیر سیگنال دهی ناشناخته عامل میگرن در مغز به گزارش بازار مقاله، پژوهشگران «دانشگاه کپنهاگ» یک مسیر سیگنال دهی ناشناخته را در مغز کشف کرده اند که در بروز میگرن همراه با آئورا نقش دارد.


به گزارش بازار مقاله به نقل از ایسنا، یک مکانیسم که پیش تر ناشناخته بوده و مشخص شده است در انتقال پروتئین ها از مغز به گروه خاصی از اعصاب حسی نقش دارد، حملات میگرنی را به همراه می آورد. این کشف جدید امکان دارد راه را برای عرضه درمان های جدید میگرن و انواع دیگر سردرد هموار کند.
به نقل از مدیکال اکسپرس، میگرن که با سردرد شدید در یک طرف سر مشخص می شود، در حدود یک چهارم از مبتلایان، حملات سردرد همراه با «آئورا»(Aura) را به همراه دارد. آئورا یک اختلال ادراکی و بینایی است که بعضی از مبتلایان به صرع یا میگرن آنرا تجربه می کنند. آئورا اختلالات موقت بینایی یا حسی را به همراه دارد که قبل از حمله میگرنی به مدت پنج تا ۶۰ دقیقه پیش می آیند.
باآنکه پژوهشگران می دانند که چرا بیماران آئورا را تجربه می کنند، اما اینکه چرا آنها به سردرد گرفتار می شوند و چرا میگرن در یک طرف سر پیش می آید، تابحال کمی مرموز بوده است.
بررسی جدید پژوهشگران «دانشگاه کپنهاگ»(University of Copenhagen) روی موش ها، برای نخستین بار نشان داده است پروتئین های منتشرشده از مغز هنگام بروز میگرن همراه با آئورا، به همراه مایع مغزی-نخاعی به اعصاب سیگنال دهنده مسؤول سردرد منتقل می شوند.
«مارتین راسموسن»(Martin Rasmussen)، پژوهشگر مرکز اعصاب دانشگاه کپنهاگ و از اعضای این گروه پژوهشی اظهار داشت: ما کشف کرده ایم که این پروتئین ها گروهی از سلول های عصبی حسی را در «گانگلیون سه قلو»(Trigeminal ganglion) فعال می کنند. عصب سه قلو مانند یک دروازه برای دستگاه عصبی محیطی عمل می کند.
سدی که معمولاً از ورود مواد به اعصاب محیطی جلوگیری می کند، در ریشه گانگلیون سه قلو وجود ندارد و این سبب می شود که مواد موجود در مایع مغزی-نخاعی به اعصاب حسی سیگنال دهنده درد وارد شوند و در نتیجه، سردرد پدید آید.
پروفسور «مایکن ندرگارد»(Maiken Nedergaard)، پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: نتایج بررسی ما نشان می دهند که کانال اصلی ارتباط بین مغز و دستگاه عصبی محیطی را شناسایی کرده ایم. این یک مسیر سیگنال دهی ناشناخته است که برای ایجاد سردرد میگرنی اهمیت دارد و شاید با سایر انواع سردرد هم ارتباط داشته باشد.


نتایج این پژوهش، اطلاعاتی را در مورد این مورد عرضه می دهند که چرا میگرن معمولاً در یک طرف سر پیش می آید. پاسخ این پرسش مدت ها برای دانشمندان یک راز بوده است. راسموسن اظهار داشت: بیشتر مبتلایان به میگرن، سردردها را در یک طرف سر تجربه می کنند و این مسیر سیگنال دهی می تواند علت آنرا توضیح دهد. پژوهش ما در رابطه با نحوه انتقال پروتئین ها از مغز نشان داده است که مواد موجود در مایع مغزی-نخاعی به کل فضای داخل جمجمه منتقل نمی شوند، بلکه عموما به سیستم حسی در همان سمت انتقال می یابد. این همان عاملی است که به بروز سردرد در یک طرف سر منجر می شود.
باآنکه این پژوهش روی موش ها انجام شده، اما اسکن ام آرآی را از گانگلیون سه قلوی انسان هم شامل می شود و به قول دانشمندان، نشان داده است که عملکرد مسیر سیگنال دهی در موش و انسان یکسان است و در انسان هم پروتئین ها توسط مایع مغزی-نخاعی حمل می شوند.
پژوهشگران با استفاده از روش های پیشرفته مانند طیف سنجی جرمی که می تواند طیف گسترده ای از پروتئین ها را در یک نمونه مشخص شناسایی کند، ترکیب مواد منتشرشده در مرحله آئورا را تحلیل کردند.
راسموسن افزود: غلظت ۱۱ درصد از ۱۴۲۵ پروتئین که ما در مایع مغزی-نخاعی شناسایی کردیم، در طول حملات میگرنی تغییر نمود. از این تعداد، ۱۲ پروتئین که غلظت آنها افزایش پیدا کرده بود، مانند مواد فرستنده قادر به فعال سازی اعصاب حسی عمل کردند. این بدان معناست که وقتی پروتئین ها آزاد می شوند، از راه مسیرهای سیگنالی مذکور به گانگلیون سه قلو انتقال می یابند و در آنجا به گیرنده یک عصب حسی سیگنال دهنده درد متصل می شوند. سپس، عصب را فعال کرده و حمله میگرنی را بعد از علایم آئورا آغاز می کنند.
گروهی از پروتئین های شناسایی شده توسط پژوهشگران، شامل پروتئین «CGRP» بودند که پیش تر در رابطه با میگرن شناخته شده است و در درمان های موجود استفاده می شود. پژوهشگران یک مجموعه از پروتئین های دیگر را هم کشف کردند که امکان دارد راه را برای انتخابهای درمانی جدید هموار کنند.
راسموسن اظهار داشت: امیدواریم پروتئین های شناسایی شده به غیر از CGRP را بتوان در طراحی درمان های پیشگیرانه جدید برای بیمارانی بهره برد که به درمان های CGRP موجود پاسخ نمی دهند. گام بعدی ما شناسایی پروتئین با بیشترین کارآیی است.
راسموسن تصریح کرد که یکی از پروتئین های شناسایی شده، نقش مهمی را در بروز «میگرن قاعدگی» دارد. میگرن قاعدگی که معمولاً روز قبل از قاعدگی یا در طول آن پیش می آید، به خاطر تغییر در میزان هورمون های استروژن و پروژسترون بدن ظاهر می شود.
وی ادامه داد: ما امیدواریم در ابتدا بتوانیم پروتئین هایی را شناسایی نماییم که فنوتیپ های میگرن را تحریک می کنند. سپس، آزمایش های تحریک آمیز را روی انسان ها انجام می دهیم تا مشخص نماییم آیا قرار گرفتن در معرض یکی از پروتئین های شناسایی شده می تواند سبب حمله میگرنی شود یا خیر. ایده خوبی است که آزمایش نماییم آیا این پروتئین و سایر پروتئین ها می توانند به بروز حملات میگرنی در انسان منجر شوند یا خیر، چونکه در صورت امکان میتوان از آنها بعنوان یک هدف در درمان و پیشگیری بهره برد.
این پژوهش در مجله «Science» به چاپ رسید.
منبع:

1403/04/15
18:01:28
5.0 / 5
99
تگهای خبر: پروفسور , پژوهش , چاپ , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی