توسعه فرهنگ کتاب شنیداری، یک لزوم اعلام نشده است

توسعه فرهنگ کتاب شنیداری، یک لزوم اعلام نشده است به گزارش بازار مقاله نویسندگان و هنرمندان، در نشست رونمایی کتاب های صوتی انتشارات سوره مهر، به مناسبت هفته دفاع مقدس، با اشاره بر اهمیت تولید کتاب صوتی در جامعه امروز، توسعه فرهنگ کتاب شنیداری،  یک لزوم اعلام نشده در کشور دانستند.


به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، علی اکبر شیروانی، مدیرعامل انتشارات سوره مهر در نشست رونمایی سه کتاب صوتی از انتشارات این موسسه فرهنگی، با مقایسه استیلای رسانه ها و حس ها در دوران مختلف تاریخ انسان اظهار داشت: در هر دوره یکی از حس ها غالب بوده و دوره ای رادیو رسانه اصلی بود. در دوره های دیگر کتابت و تصویر اهمیت پیدا می کنند اما امروز در دوره ای هستیم که همه رسانه ها مهم هستند. نرم افزاری بر پایه صوت، تولید می شود و محبوبیت زیادی پیدا می کند و نرم افزار دیگری در حوزه متن تسلط و محبوبیت دارد و آن دیگری بر مبنای تصویر و ویدئو استقبال عمومی پیدا می کند بر این اساس ما امروز در یک تقاطع تاریخی هستیم و باید برا همه این حوزه محتوای مناسب در اختیار مخاطبانمان قرار دهیم.
شیروانی با تکیه بر اهمیت تولید و انتشار کتاب صوتی اظهار داشت: ما در تاریخ معاصر شاهد رشادت ها و ایثارهایی بودیم که کتاب های آنها روح حاکم بر این نشست است و همه ما مدیون آنها هستیم. آنها سبب شدند امروز با خیال راحت بنشینیم و از اهمیت صوت و تولید کتاب صوتی صحبت نماییم نتیجه این رشادت ها و ایثارهاست که همواره در تاریخ ایران بوده اما دوران دفاع مقدس به شکل ویژه ای بروز و ظهور پیدا کرد.
نتیجه تولید کتاب صوتی، توزیع عادلانه محصولات فرهنگی در سرتاسر کشور است
در این مراسم جهانگیر الماسی با تشکر از فعالیتهای سماوا برای تولید کتاب های صوتی، این اقدام را پرارزش و قابل ستایش دانسته و تصریح کرد: مهم ترین نتیجه تولید کتاب صوتی با هزینه پایین برای جامعه، توزیع عادلانه محصولات فرهنگی در سرتاسر کشور است. این آثار بخشی از نیاز قشرهای محروم که واسطه قیمت بالا به کتاب دسترسی ندارند، تأمین می کند. گام پرارزش و جوانردانه شما سبب می شود بچه ها در اقصی نقاط کشور، حداقل از راه صوت و کلام به منابع و مطالب کتاب ها دسترسی داشته باشند. ژ
این هنرمند در مورد فرایند همکاری برای تولید کتاب صوتی گم شده دره سبز اظهار داشت: این کار برای من جذابیت های اجرایی ویژه ای داشت. برای نخستین بار که که کار را شروع می کردم و نویسنده محترم اشاره می کرد که این شخصیت، ترک، کرد یا اصفهانی است ناخودآگاه خلق شخصیت ها عطف به خصوصیت های زبانی و منطقه ای صورت گرفت و مفاهیمی که پشت واژگان بود بیشتر عیان شد و دیدم که خوانش کتاب امکان اجرای گسترده ای پیدا می کند. جوانبی که نه تنها برای خواننده و حتی برای نویسنده هم واضح نیست و با اضافه شدن یک لهجه کوچک و کم رنگ یک مرتبه معنایی فوق العاده ای به متن اضافه می شود که در کتابت ممکن نیست و در هنر با آن سرو کار داریم.
توسعه فرهنگ کتاب شنیداری، یک لزوم اعلام نشده است
ایوب آقاخانی، تولید نسخه های صوتی کتاب هاه را از الزامات امروز جامعه می داند و می گوید: توسعه فرهنگ کتاب شنیداری ذاتا یک اتفاق مهم و کلان در جامعه و یک لزوم اعلام نشده اما بسیار جدی است. جامعه مخاطبان کتاب صوتی لزوما کتاب خوان ها نیستند. آنها جامعه مستقل خودشان را دارند و شما ناگزیر هستید برای توسعه فرهنگ کتاب شنیداری به نگهداری و جلب و جذب جامعه مخاطبان فکر کنید. این افراد اشتراکاتی با جامعه کتاب خوان دارند اما واقعا جو مستقلی دارند.
این هنرمند افزود: کتاب چاپی با کتاب صوتی تفاوت هایی دارد و من پیشنهاد می کنم در صورت امکان کتاب ها ویرایش مجددی با صلاح دید خوانش شود تا نتیجه بهتری حاصل شود. این با حضور یک ناظر ضبط حل خواهد شد.
در ادامه محمدحسین قدمی درباره نحوه نگارش جشن حنابندان توضیح داد: این کتاب گزارش دو عملیات است که قبلا در روزنامه ها چاپ می شد. روزی شهیدآوینی تماس گرفته و برای تهیه گزارش درخواست همکاری کرد. ما به گروه جهاد پیوستیم و با فیلم بردار مجموعه به سمت منطقه راهی شدیم. قصه های مختلفی را ضبط کردیم و با مشورت همدیگر در مورد آنها نوشتیم.
قدمی از انتشار نسخه صوتی کتاب جشن حنابندان اظهار شادمانی کرد و تصریح کرد: بعضی از افراد علاقه و فرصت چندانی به خواندن کتاب فیزیکی ندارند اما نسخه صوتی کتاب ها را در فرصت مقتضی گوش می دهند. از این نظر تبدیل کتاب ها به نسخه صوتی با کیفیت اقدام بسیار خوبی است.
زینب عرفانیان، نویسنده کتاب مربع های قرمز هم ضمن اشاره به فراگیری عدم مطالعه در سطح جامعه تصریح کرد: در دنیای کنونی کتاب نخواندن افتخار نیست. خوشحالم که کتابم قدم به قدم جایگاه خودش را پیدا می کند. از تیم سماوا و آقای آقاخانی که زحمت خوانش کتاب را کشیدند تشکر می کنم. کتاب صوتی بهانه را از دست کتاب نخوان ها بگیرد و کمک نماید افراد بیشتری مفاهیم موجود در کتاب ها را دریافت نمایند و با داستان و متن کتاب ارتباط بگیرند. سختی تولید کتاب های دفاع مقدس سختی بیشتری دارد چون خواننده می داند که این داستان واقعی است و برای آدم هایی از جنس خودمان، روی همین خاک و زیر همین آسمان اتفاق افتاده است و این مورد نباید روی احساس و و صدای خواننده تأثیر بگذارد که مدیریتش کار سختی است.
این نویسنده دفاع مقدس افزود: غیر از افرادی که به علت علاقه به سمت کتاب صوتی می آیند، یکی از مخاطبان اصلی این آثار روشندلان هستند که با استفاده از این آثار به محتوای بیشتری دسترسی پیدا می کنند و این کتاب های جدید که رونمایی می شوند به کتابخانه شخصی آنها اضافه می شود.
سه کتاب از خاطرات جنگ تحمیلی
جشن حنابندان شامل دو گزارش از عملیات کربلای ۵ و بیت المقدس ۴ در مناطق جنوب و غرب کشور است. گزارش اول که از آذر سال ۱۳۶۵شروع می‏شود و تا ۹ بهمن ماه همان سال ادامه دارد ۱۲۷ صفحه از کتاب را در برمی گیرد. این گزارش با ذوق و علاقه شخصی نویسنده و در طول عملیات کربلای ۵ نوشته شده است. مقطع زمانی آغاز گزارش دوم، یکم آذر سال ۱۳۶۶ است و تا ۱۳ فروردین سال ۱۳۶۷ ادامه می یابد.
گزارش دوم در ارتباط با عملیات بیت المقدس ۴ و در مناطق غربی کشور و بخشی از خاک عراق(از جمله حوادث در ارتباط با بمباران شیمیایی حلبچه) است. نویسنده هر دو گزارش را از میان خاطرات رزمندگان لشکر ۲۷ محمد رسول الله(ص) گردآوری کرده است. وی در گزارش دوم، از میان دسته های مختلف، دسته ایمان را که به خط شکنی معروف بودند برگزیده و کار را با آن دسته آغاز کرده است. در این کتاب از نحوه برخورد رزمندگان ایرانی با اسرای عراقی و دیدار از حلبچه و ابراز انزجار و تنفر مردم عراق از صدام در سالهای جنگ، خاطراتی جذاب و خواندنی نوشته شده است.
کتاب گمشده دره سبز خاطرات محمدعلی کاظمی رزمنده ۱۶ ساله عملیات خیبر از سالهای جنگ و اسارت به قلم سیده مریم بازرگانی است که در زمان هشت سال جنگ تحمیلی نوجوانی بیش نبودند و با سن کم و با شور حال نوجوانی در جبهه های جنگ حاضر می شوند و در اسفند ماه ۶۲ در سن ۱۶ سالگی به مدت ۷ سال در عملیات خیبر به اسارت نیروهای عراقی درمی آید.
کتاب مربع های قرمز، عنوان سؤال برانگیزی است که جلد کتاب هم بر مبنای آن طراحی شده است. این اثر به خاطرات حاج حسین یکتا، از دوران کودکی تا آخر دفاع مقدس پرداخته و برهه حضور وی در دفاع مقدس در این کتاب برجسته شده است. وی در مقدمه می نویسد: هر چه از رشادت همرزمانم و غربت و مظلومیتشان می دانستم در روایت گری هایم گفته بودم. با مکتوب کردن خاطراتم دنبال ناگفته ای از بچه ها بودم. دنبال سبک بندگی کردنشان، سبک عبادتشان، سبک رفاقتشان، دنبال سبک زندگی کردنشان در جنگ. سبکی که این روزها جایش بین جریان زندگی جوانان به شدت خالی است.
سماوا، موسسه ای متمرکز بر تولید کتاب صوتی است که در طول یک سال فعالیت خود، حدود ۱۰۰ نسخه کتاب صوتی تولید کرده است.

1400/07/01
11:46:45
5.0 / 5
165
تگهای خبر: چاپ , فیزیك , قیمت , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
بازار مقاله MarketDoc
marketdoc.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازار مقاله محفوظ است

بازار مقاله

فروش مقالات و کتب علمی